ZŠ Bruntál, Jesenická 10

 Výskyt vší v dětském kolektivu

 V dětských kolektivech se občas potýkáme s výskytem vší. Dovolte, abychom Vám přinesli několik informací k danému problému.

Nejprve je třeba konstatovat, že pedikulóza (přítomnost živých vší) je považována za infekční onemocnění. Podle zákona o ochraně veřejného zdraví jsou nemocní povinni podrobit se léčení a zdržet se činnosti, která by vedla k dalšímu šíření infekčního onemocnění. Za splnění této povinnosti u nezletilých dětí odpovídají jejich rodiče. Pedagogičtí pracovníci mohou pouze působit preventivně s cílem zamezit šíření onemocnění pedikulózou. Proto při zjištění onemocnění u žáka neprodleně informují jeho rodiče, požádají je o vyzvednutí žáka ze školy a o zajištění jeho léčení.

O výskytu pedikulózy ve třídě následně informují všechny rodiče žáků dané třídy. Pokud informaci o výskytu vší obdrží od zákonného zástupce nemocného žáka, opět ihned informují ostatní rodiče žáků dané třídy.

Pedagogové ani jiní zaměstnanci školy nemohou provádět plošnou kontrolu, aby nerozšířili pedikulózu na další děti, ale pouze informují co nejdříve po zjištění nákazy jak rodiče daného dítěte, tak rodiče ostatních žáků.

Při výskytu pedikulózy ve škole je naprosto nezbytná spolupráce s rodiči (zákonnými zástupci) všech žáků. Zbavit děti vší je povinností rodičů, nikoliv školy a jejich pedagogických pracovníků. Výjimečně může tento úkol řešit ošetřující lékař, ale ne škola a její pedagogičtí pracovníci. Pedagogové pouze upozorňují rodiče na nutnost pravidelné kontroly po každém delším volnu, prázdninách a podobně, a to obvykle žádostí v žákovské knížce nebo deníčku. Zákonný zástupce stvrdí podpisem provedení kontroly a oznámí její výsledek.

Jak tedy postupovat konkrétně? Při zjištění výskytu živých lezoucích vší ve vlasech by měl být neprodleně aplikován účinný přípravek k tomu účelu určený a povolený. Přítomnost samotných hnid ve vlasech nelze považovat za pedikulózu. Použití nedovolených přípravků, nebo lidových prostředků (nejznámější je např. petrolej), může vyvolat značné zdravotní potíže a je nutné před nimi varovat. Pokud zákonný zástupce žáka nespolupracuje se školou, může jej ředitel školy vyzvat k osobní účasti na jednání o závažných otázkách týkajících se vzdělávání žáka (§ 22 odst. 3 písm. b) školského zákona). Této výzvě je zákonný zástupce žáka povinen vyhovět. V případě žáků, které by rodiče posílali opakovaně do kolektivu neodvšivené, bude škola o této skutečnosti informovat příslušný orgán sociální péče.

Problém zavšivení se občas nevyhne žádné škole, tedy ani té naší. V tomto školním roce jsme se s výskytem pedikulózy setkali jen výjimečně. Přesto se na nás v posledních dnech zákonní zástupci obrátili s dotazem, jak v takových případech postupujeme. Proto jsme se rozhodli podat Vám uvedené informace. Své stanovisko a jeho správnost jsme konzultovali s pracovníky Krajské hygienické stanice v Bruntále. Pro hlubší informovanost připojuji i stanovisko hlavního hygienika ČR:

Stanovisko hlavního hygienika ČR: 

Veš nelétá ani neskáče. Přenáší se těsným kontaktem osob v rodině, v kolektivu dětí, zejména ve školách nebo při rekreačních pobytech. K přenosu přispívá také půjčování hřebenů, čepic, šátků, vlasových ozdob, spon, apod.

Pokud při prohlídce hlavy dítěte zjistíme přítomnost dospělých vší, můžeme je z vlasů vyčesat hustým hřebenem (tzv.všiváčkem), a to tak, že dítě skloní hlavu nad umyvadlo nebo čtvrtku bílého papíru a hřebenem táhneme od týla směrem k podložce. Vyčesáváme 3-5 minut.

Ke spolehlivému odstranění hnid z vlasů zatím neexistuje přípravek. Hnidy je možné z části vyčesat hustým hřebenem, jednotlivé vlasy s hnidami vystřihat nebo nechat vlasy s hnidami odrůst. Veš dětská není schopna žít ve vlasech kratších 0,8 cm.

K likvidaci vší je možné v současné době použít nový přípravek Diffusil H Forte spray, který je volně dostupný v lékárnách. Přípravek nelikviduje hnidy, proto je nutná jeho opakovaná aplikace za 8-10 dní po prvním použití. Aplikaci přípravku by měli provádět rodiče dětí, ale jen v  případech, že ve vlasech skutečně najdou lezoucí vši. Dezinsekčním přípravkem je třeba také ošetřit hřebeny a kartáče, textilie vyprat a vyžehlit.

U dítěte, které momentálně nevykazuje známky zavšivení, je třeba po dobu výskytu vší v dětském kolektivu opakovat prohlídku hlavy každé dva dny. V případě dítěte, u něhož byl výskyt vši dětské zjištěn, je potřeba prohlédnout také ostatní členy rodiny, případně provést jejich odvšivení.

Napsala: PhDr. Marcela Žáková  01. 03. 2016