ZŠ Bruntál, Jesenická 10

 Pamlsková vyhláška

Vážení rodiče,

jistě jste si všimli, že mezi legislativní smrští z letošního září se objevila i vyhláška o požadavcích na potraviny, pro které je přípustná reklama a které lze nabízet k prodeji a prodávat ve školách a školských zařízeních (tzv. pamlsková vyhláška).

Naše škola pronajímá prostor pro provozování bufetu, proto i my se touto vyhláškou, která začíná platit již od 20. září, budeme řídit. Vyhláška obsahuje seznam podmínek, které musí potraviny splnit nebo naopak nesmí splňovat, aby se mohly ve škole prodávat. Mému oku neodborníka se to jeví tak, že nelze prodávat skoro nic, ale nezoufáme a čekáme na slíbený přesný seznam. Příloha je totiž dosti obecná.

Vstoupili jsme tedy do jednání s provozovateli bufetu a dohodli se na následujícím.

Vyhláška umožňuje tříměsíční přechodné období, v němž mohou být „nevhodné“ potraviny doprodávány. V této době se provozovatel pokusí získat dodavatele na co největší nabídku povoleného zboží, aby bylo možné současně prodávané výrobky nahradit podobnými, ovšem s povoleným obsahem tzv. rizikových živin, jakými jsou sůl, tuk nebo cukr.

Snaha o zlepšení stravovacích návyků dětí je jistě chvályhodná, naše jídelna ji výrazně podporuje, ale tato vyhláška by mohla na školní bufety dopadnout velmi tvrdě. Bufet je pro nás potřebný (mnoho dětí ve škole snídá a svačí právě díky možnosti nakoupit si jídlo a pití), chceme ho zachovat, takže se paní vedoucí pokusí zajistit tak širokou škálu výrobků, aby jí to umožnilo bufet i nadále provozovat. Na nás a na vás pak bude přesvědčit děti, aby nový sortiment „zdravějšího“ zboží kupovaly. 

Napsala: PhDr. Marcela Žáková  18. 09. 2016