ZŠ Bruntál, Jesenická 10

 Beseda o kyberšikaně

Kyberšikana, kyberstalking, phishing, sexting, kybergrooming. Pro někoho známé, pro někoho zcela neznámé pojmy. Žáci většinou znají pouze význam slova kyberšikana, že se jedná o formu šikany, která probíhá skrz dostupnou elektroniku, nejčastěji za pomoci počítače, notebooku, tabletu, ipadu a mobilních telefonů. Může se objevit v podobě e-mailů, chatu na sociálních stránkách, kontaktování druhé osoby na internetových stránkách.

Téměř bez hnutí a s vykulenýma očima hltali všichni žáci sedmého ročníku povídání a vysvětlování paní policistky Jirouškové, která byla hlavní aktérkou projektu a zároveň referentkou. Vážnost situace umocnil fakt, že beseda samotná probíhala přímo v budově POLICIE ČR. Žáci viděli ilustrační videa (např. Virtuální nápadník) a vyslechli si různé příběhy, většinou byly bohužel se špatným koncem.


Hlavní a nesmírně důležité je tedy bezpečné používání internetu, což obnáší, že nikdo z nich nesmí být příliš důvěřivý, na facebook nedávat osobní informace a fotografie, nepřidávat si do přátel neznámé osoby, nenechat se vydírat, ztrapňovat, zastrašovat ani pomlouvat. Dávat si pozor na to, aby nikdo nezneužil jejich účet, neprovokoval je a napadal v diskusních fórech. Neodhaloval cizí tajemství, nepronásledoval je a neobtěžoval. A co je nejpodstatnější – o všem podezřelém by všichni měli informovat své rodiče nebo jinou dospělou osobu, které důvěřují.
Děkujeme za velmi zdařilou a prospěšnou akci!


Napsala: Mgr. Miroslava Henčová  10. 11. 2016